Jesteś senny, ale poziom glukozy jest w normie? Może to niedobór biotyny ?

Jesteś senny, ale poziom glukozy jest w normie? Może to niedobór biotyny ?

Witamina B7 określana inaczej jako biotyna lub witamina H, należy do szerokiej grupy witamin z grupy B. Pełni w naszym organizmie bardzo istotną funkcję, a jej niedobór może prowadzić do wielu następstw. Co więcej może być przyczyną różnych dolegliwości / dysfunkcji organizmu, które mogą być w pierwszej fazie ideantyfikowane w sposób nieprawidłowy. Niedobory tej witaminy mogą powodować senność, czyli mogą dawać podobne objawy jak nieprawidłowenastępstwa nieprawidłowego funkcjonowania trzustki.

Zapotrzebowanie na witaminę B7 jest zróżnicowane i zależne od kilku czynników np. od stanu fizjologicznego czy wieku. Zauważono wzmożone zapotrzebowanie na biotynę u osób z opornością na insulinę oraz z hiperglikemią, oraz u osób u których wprowadzono długotrwałe  żywienie pozajelitowe.

Witamina ta występuję obecnie w produktach zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Bardzo duże ilości biotyny występują w produktach jak: drożdże czy rośliny strączkowe. Biotyna w produktach spożywczych może występować w dwojakiej formie. W formie związanej w produktach typu jaja, drożdże piekarnicze lub w mięsie, natomiast w mleku oraz warzywach witamina ta występuje w formie wolnej.

Co więcej … biotyna ma wyjątkowo korzystne działanie dla skóry, wpływa na spowolnienie siwienia włosów oraz na łysienie, a także jest czynnikiem istotnym dla krzepnięcia krwi. U kobiet w ciąży niedobór tej witaminy może prowadzić do zmnieszenia masy ciała rozwijającego się dziecka. 

W przypadku gdy nasza dieta jest urozmaicona i spożywamy wszystkie produkty żywieniowe, nie musimy się martwić o niedobory tej witaminy. W sytuacji gdy jesteśmy na dietach eliminacyjnych lub alterantywnych takiej pewności mieć już nie możemy. Choć pamiętaj … tak jak pisaliśmy wcześniej … dieta alternatywna jest niestety z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu niewskazna, a może być także niebezpieczna. 

Jeśli martwi Cię Twój stan zdrowia … a co więcej nie zwracasz uwagi na to co jesz … warto zasięgnąć porady dietetyka. Zapraszamy do gabinetu w Krakowie … nawet jeśli nie chcesz rozpisanej diety …. przygotowane przez nas zalecenia pomogą Ci w codziennym życiu.

Źródło: Jarosz, 2012, Nowelizacja normy żywienia dla populacji polskiej